Sobota, 5 dubna, 2025
aktuálně

Dřevo je nový Bitcoin. Malé pily ničí cenová válka

Zdražují dřevěné výrobky, altánky i chaty.

„Představte si, že za vámi přijde důchodce z vesnice, který si chce koupit několik dřevěných hranolů. A vy mu musíte říct, že mu je prodáte za tři sta eur (za krychlový metr, pozn. Red.). Ta cena je extrémně vysoká, ale dnes je novou realitou, „říká obchodní ředitel společnosti Strojbal nedaleko Žarnovica Pavel Škoda.

Ceny dřeva se podle něj utrhli z řetězu. Jeho zkušenost není výjimečná. Je popisem reality, v níž je dřevo novým Bitcoin. Lidé z dřevozpracujícího průmyslu, se kterými se INDEX rozmlouval, tvrdí, že trh s dřevem se doslova „zbláznil“.

Problém se týká zejména měkkého dřeva z jehličnanů, jako jsou smrk, jedle a borovice. Na trhu je ho nedostatek. A jeho ceny se v závislosti na zpracování zvýšily meziročně o 20 až 60 procent.

Důvodů je několik – silná poptávka po dřevě z USA a Číny, efekt klimatických změn (z lesů v našich podnebných oblastech se vytrácejí smrky) i obchodní strategie dvou dominantních Slovenské pil.

Menší pily varují před likvidací jejich podnikání, protože se k dřevu nedokážou dostat, a fabriky, které dřevo používají k výrobě konečných produktů, zase zákazníkům téměř každé dva týdny oznamují vyšší ceny dřevostaveb, chat, altánů, přístřešků či tradičních palet.

Dražší altánky i palety
František Kovalčík je jednatelem firmy SA-KO Wood ve Velkém Šariši, specializuje se na výrobu palet. „Cena dřeva nám od začátku roku narostla o 40 procent, proto jsme ji museli promítnout i do vyšších koncových cen,“ přiznává.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články