Jak děti připravit na život je otázkou, kterou si pokládá nejeden rodič. Zpravidla toužíme po vzdělaných a spokojených, taktéž šťastných ratolestech a hodláme za účelem splnění tohoto cíle udělat maximum. Mnohdy se však dostáváme do dluhových pastí, protože si na vzdělávání svých dětí půjčujeme. Jak to tedy udělat, aby vzdělávání nehaprovalo kvalitou, přesto jsme se nedostali do finanční tísně?
Nejdříve nastavte správné rodinné zázemí
Ještě předtím, než začnete uvažovat nad investicí do vzdělávání vašich dětí, měli byste začít u toho, co je prakticky zadarmo. Nastavte správné rodinné zázemí, konkrétně buďte vzorem. Mnozí rodiče si neuvědomují, že jsou pro své děti těmi prvními idoly, které v raném dospívání i následné dospělosti napodobují. Pokud dětem chcete dát kvalitní základy pro život, začněte nejdříve u sebe.
Tím ostatně položíte základní kameny vzdělávání jako takového. Vaše pravidelné čtení beletrie nebo příběhů založených na skutečnostech povede k touze dítěte číst si také. Váš nastolený zdravý životní styl založený na sledování dokumentů povede ke zvýšenému zájmu o tento typ filmů taktéž.
Kromě toho se snažte aktivně dítěti naslouchat. Děti nelze srovnávat, a to ani v případě volby ideální školy, na kterou ho chceme poslat. Vaše dítě není stejné jako sousedovo. Stejně tak sousedovo dítě není stejné jako sourozencovo a tak dále. A kupodivu, vaše dítě není stejné ani jako vy.
Pokud dítěti nasloucháte a vnímáte, co by samo chtělo, vyhnete se investování do takového vzdělávání, které nepřinese kýžený výsledek, protože dítě například nebaví nebo neposouvá ho směrem pilování jeho silných stránek.
Vzdělávání hrou je levné řešení
Kvalitní vzdělávání dáte dítěti už v raném dětství, kdy se sami místo počítačových vymožeností soustředíte na jeho vzdělávání hrou. Jedná se o jednoduchou a mnohdy také levnou formu toho, jak vzdělávat děti (a nejen děti).
Princip tkví v tom, že z každé nutné rutiny uděláte zážitek. Učiníte z povinnosti něco, co dítě baví. V praxi tedy to, co zažívají v počítačových hrách převedete do současnosti. Skvěle tedy funguje touha posunout se na vyšší level za splnění konkrétního úkolu a podobně.
Když začíná být škola ve hře
Finanční, už nejen časová, investice začíná v okamžiku, kdy se začne vybírat základní škola. Podle odborníků je tento krok velmi důležitý a neměl by být uspěchaný. Řada rodičů volí školu dle bydliště, ale pokud je to jediný aspekt, můžete se velmi brzy spálit.
Škola se nevybírá tolik podle vzdálenosti, ale spíše podle kvalit i celkového přístupu k dětem. Snažte se najít takovou, která odpovídá zařízením i vzdělávacím programem, který, i když je státem stanovený, se přece jenom může v některých oblastech lehce lišit.
Státní nebo soukromá škola?
Při výběru kvalitního vzdělávání pro naše děti se do hry dostává dilema, a sice jestli zvolit státní nebo soukromou školu. Zatímco státní je bezplatná, soukromou hradíme z vlastní kapsy.
Státní školy jsou tedy lidem více dostupné, očekávejte tady vícero studentů, více tříd a také menší množství učitelů, kteří musí pokrýt všechny studenty a žáky. Soukromé školy jsou tedy zpravidla o menším množství dětí, učitelé tak mají možnost se věnovat jednotlivcům více individuálně.
Jestli je však kvalitnější ta nebo ona škola, je pouze otázkou spekulací. To, že si za školu platíte, ještě neznamená, že je nutně kvalitnější než státní. Rozhodujte se proto individuálně dle konkrétní školy, na základě referencí a také ohlasů okolí.
I když by se mohlo zdát, že soukromé školy mají v něčem navrch, není to dnes už pravdou. Dříve soukromé školy znamenaly kladení vyšších nároků na kvalifikaci učitelů, v současné době to však nebývá pravidlem.
Bohužel v hlavách mnoha lidí panuje domněnka, že soukromá škola rovná se automaticky kvalitnější vzdělávání pro dítě. A i když finance nedřímají v rodinné kase, nebankovní půjčka podává pomocnou ruku, které můžeme využít a dítěti tak zajistit skutečně kvalitní vzdělávání.
Už jsme ale zmínili, že soukromé školy dnes nutně neznamenají kvalitnější vzdělání. Proto se při výběru neunáhlete.

Co sledovat při výběru školy
Razdva půjčka sice může krýt záda, ale nemusíte se jí nutně chytat, pokud docílíte názoru, že státní škola není v ničem horší než vytipovaná soukromá. Jenže jak určit, jestli preferované vzdělávání splňuje nároky na kvalitu, které jako rodiče od školského zařízení očekáváme?
Zajímejte se o to, kolik uchazečů se na školu hlásí, případně kolik vás případné školné vyjde. Sledujte seskupení učitelů a zjistěte si, jestli jsou nebo nejsou dostatečně kvalifikovaní, že se za ně vyplatí připlatit (hlavně v případě soukromých škol).
V případě, že stojíte při rozhodnutí vybrat dítěti střední či vysokou školu, budou vás zajímat jiné parametry. Kupříkladu, jaké je uplatnění studentů na trhu u oboru, který si zvolí. Opět vás zajímá také výška školného nebo množství uchazečů.
Ve výsledku nás nemusí kvalitní vzdělávání dětí dostat do finančních problémů, pokud krok, který se chystáme udělat, řádně promyslíme. Ne vždy je soukromá nebo drahá škola tím nejlepším řešením, a ne vždy je tak kvalitní, na jakou si hraje nebo jak vypadá na první pohled. Nekupujte zajíce v pytli, spíše si dopředu zjistěte vše, co můžete, abyste se v pomyslné „koupi“ utvrdili nebo ji naopak vyvrátili. Pečlivou rešerši oceníte i v této životní fázi, kdy stojíte společně se svou ratolestí před dalším životním milníkem.